Prisijungti
Ieškoti
Sodybų tuštėjimo metas, 1 serija Sodybų tuštėjimo metas, 1 serija
 

Sodybų tuštėjimo metas, 1 serija

Rež. Almantas Grikevičius

> Žiūrėti filmą 76 min. Filmas skirtas tik asmeninei peržiūrai.
Sodybų tuštėjimo metas, 1 serija Sodybų tuštėjimo metas, 1 serija
 
Įvertinimas:
***  
Prisijunkite ir balsuokite!
Dalintis per:

Filmo aprašymas:

1938-ieji, Austrija, ramaus „anšliuso“ vaizdai. Dramatiškesni kadrai su sprogimais – „1939, Lenkija“, fašistų žygis pro Triumfo arką – „1940, Prancūzija“. Ratas siaurėja, artėja prie mūsų krašto, bet, pasirodžius titrui „1940, Lietuva“, muzikos disonansai kaip tik dingsta, regime kelis oficialiosios kronikos kadrus -- apgautų ir džiugių dėl sovietų okupacijos valstiečių veidus. Iš Kraštupėnų vykdomojo komiteto durų išeina pirmininkas „raudonasis Marius“ ir istorijos mokytojas Gediminas Džiugas. Abu kategoriškai ginčijasi dėl tautinių ambicijų, dėl prarastos nepriklausomybės.
Už miestelio ribų aistros verda dar aršiau. Lauksodžio kaime „Katrė Pypkiorė“, iš pradžių apkumščiavusi tylų vyrą, su gruzinišku temperamentu puola neturtėlį Putrimą, kuriam gerutė sovietų valdžia leido nusišienauti darbščių Vainorų pievą. Netrukus prasidėjęs karas ir vokiečių okupacija įžiebia naujų aistrų. „Raudonasis Marius“ priverstas bėgti, palikdamas kaime jo kūdikio besilaukiančią Akvilę, besiglaudžiančią prie godaus, bet doro sodiečio Keršio. Kraštupėnų gražuolė Milda, kurios vyras, kaip manoma, „seniai supuvo Sibire“, blaškosi tarp spėjusio susprogdinti bėgančių rusų mašiną, policijos vadu tapusio Adomo Vainoro ir jo draugo Gedimino. Kartą draugai prisigeria vietinės grietinėlės pokylyje, apšlapina gestapininko iš Vilniaus mašiną, viešai išrėkia viską, ką jie mano apie nesibaigiančias Lietuvos okupacijas. Deja, Adomui, sklaidant atsiradusius įtarimus dėl lojalumo, teks vadovauti vokiečių vykdomoms represijoms.
Antroji serija prasideda kone idiliškomis derliaus ėmimo darbų kaime scenomis. Čionai, į gimtąją sodybą, iš gimnazijos grįžo Gediminas. Siūlo tą patį ir kenčiančiai Mildai, bet, išgirdęs, kad jai teko savaip „išpirkinėti draugų kaltes“ prieš esesininką Dangelį, imasi dviračio. Simboliškai tirštoje vakaro migloje Gediminas ir Milda pameta vienas kitą. Truputį fatališka moteris tampa ir paskutinio vaikystės draugų Gedimino ir Adomo kivirčo priežastimi. Tuo tarpu Lauksodis irgi nebėra ta „negyvenama sala“, kaip jį vadindavo Gediminas. Išgirdę apie miške įsikūrusią Mariaus gaują, apsilanko vokiečiai, nušauna Džiugams dirbusį neutralų karo belaisvį Vasilį. Raudonieji partizanai įsibrauna į Adomo darbovietę, suriša jam rankas, bet pakarti nebespėja. Juos vejasi vokiečiai, sužeidžia Marių, besiieškantį užuolandos Keršio klėtyje. Slapta nuo vyro jį slaugo Akvilė, tačiau Keršys, ir suradęs konkurentą, patikina, kad jo rankos niekad nebus kruvinos. Milda savo namuose atpainioja Adomo rankas supančiojusią vielą, bet šis tik ją prismaugia, o pats patenka į psichiatrijos kliniką. Gestapas išsikviečia Gediminą dėl jo galimų ryšių su banditais, bet, net ir rodydamas kitų kankinimus, nieko nepasiekia. Tiesa, įkandin paleisto Gedimino siunčiamas provokatorius, verkšlenantis dėl karo pabaigos ir neva norintis „į partizanų prieglobstį“. Herojus nuveda jį į tą mišką, bet čia vyrukas netyčia išsiduoda. Atėmęs revolverį, Gediminas rankena pribaigia provokatorių, nors jo asmeninių problemų tai, regis, neišsprendžia: filmas ir baigiasi tiesiu, beviltišku, net tragišku herojaus žvilgsniu į kamerą.

Daugiau Mažiau

Vaidina:

Gediminą Džiugą – Juozas Budraitis, Mykolą Džiugą, jo tėvą, – Laimonas Noreika, Adomą Vainorą – Regimantas Adomaitis, Mildą – Regina Arbačiauskaitė, Marių Nemunį („Raudonąjį Marių“) – Antanas Šurna, Keršį – Stasys Petronaitis, Akvilę – Eva Kull, Dangelį – Arnas Rosenas, Dangelio adjutantą – Sigitas Račkys, Žakaitį – Gediminas Girdvainis, Putrimą („Juodąjį Bigę“) – Juozas Jaruševičius, Adomo tėvus: Vainorą -- Kazimieras Preikštas, Vainorienę („Katrę Pypkiorę“) – Eugenija Šulgaitė, Bugenį – Antanas Barčas, Saulių -- Remigijus Vilkaitis, jo motiną -- Ona Knapkytė, Vasilį -- Valdemaras Jatautis, gestapo karininką -- Balys Bratkauskas, leitenantą – Rolandas Butkevičius, rusų lakūną – Juozas Kisielius, provokatorių – Edvardas Kunavičius, mokinį Petkų – Kostas Smoriginas, mokinį Minkų --Vidas Petkevičius, gestapo vertėją -- Algirdas Lapėnas, vokietę -- Kristina Gudonytė, Kalėdų šventės šeimininką -- Kęstutis Genys, rusų partizaną -- Anatolijus Azo; Feliksas Einas, Aldona Janušauskaitė, Antanas Žekas, Nelė Savičenko, Algis Kybartas, Avtandilas Kvirikašvilis, Aleksandras Ribaitis, Regina Varnaitė, Vytautas Kancleris, Dalia Overaitė, Steponas Kosmauskas, Algimantas Mažuolis, R. ir A.Mažeikos, Algirdas Latėnas ir kt.

Daugiau Mažiau
Lietuva
Vaidybinis
Drama
1976
01 val. 16 min.
Romualdas Granauskas
Donatas Pečiūra
Algirdas Ničius
Viktorija Bimbaitė
Algimantas Apanavičius
Regimantas Adomaitis
Anatolijus Azo
Antanas Barčas
Balys Bratkauskas
Juozas Budraitis
Feliksas Einas
Kęstutis Genys
Gediminas Girdvainis
Kristina Gudonytė
Aldona Janušauskaitė
Juozas Jaruševičius
Juozas Kisielius
Ona Knapkytė
Eva Kull
Edvardas Kunavičius
Avtandilas Kvirikašvilis
Algirdas Kybartas
Algirdas Lapėnas
Algirdas Latėnas
Algimantas Mažuolis
Laimonas Noreika
Dalia Overaitė
Kazimieras Preikštas
Aleksandras Ribaitis
Arnas Rosenas
Nelė Savičenko
Kostas Smoriginas
Daugiau Mažiau
Lietuvos kino studija

Susiję filmai

Projekto vykdytojas

Projekto partneris

Projekto partneris

Projekto partneris


2014-2024 © AVAKADEMIJA, VŠĮ

Ši funkcija galima tik prisijungus.
x Prašome patvirtinti jog tikrai norite įsigyti bilietą filmui "..." ir iš Jūsų piniginės bus nuskaityta ... € suma.